Vanessa Mae: Veľmi zlá, ale aj trochu dobrá správa o jednom podvode

Autor: Ľubomír Souček | 13.11.2014 o 20:56 | Karma článku: 4,55 | Prečítané:  1341x

Útla popová a klasická huslistka Vanessa Mae je veľká svetová hviezda a to, čomu sa hovorí diva. Na prvý, ale aj na druhý či tretí pohľad je to aj exotická a sympatická žena s veľkou charizmou. V posledných dňoch sa však svet dozvedel, že lieta vo veľkom podvode.

Útla popová a klasická huslistka Vanessa Mae je veľká svetová hviezda a to, čomu sa hovorí diva. Na prvý, ale aj na druhý či tretí pohľad je to aj exotická a sympatická žena s veľkou charizmou. V posledných dňoch sa však svet dozvedel, že lieta vo veľkom podvode.

Nie, nejde o daňové úniky ako u mnohých iných výborne zarábajúcich celebrít vo svete. V prípade 36-ročnej britskej hudobníčky s thajsko-čínskym pôvodom narodenej v Singapure ide o športový podvod.

Štvoro zmanipulovaných pretekov kategórie FIS v obrovskom slalome 17., resp. 19. januára 2014 v slovinskom Krvavci umožnilo Vanesse Mae pod priezviskom jej thajského otca Vanakorna kvalifikovať sa na zimné olympijské hry v Soči. Medzi našimi zjazdármi sa už na olympiáde šuškalo, že tie preteky boli veľmi čudné.

Vyšetrovanie Medzinárodnej lyžiarskej federácie (FIS) našlo pri realizácii pretekov v Krvavci desať porušení predpisov FIS. Disciplinárna komisia FIS tento týždeň odporučila anulovanie výsledkov všetkých štyroch pretekov, ktoré sa údajne uskutočnili na podnet manažéra Vanessy Mae. Komisia na štyri roky suspendovala samotnú pretekárku a na jeden až dva roky piatich rozhodcov, ktorí sa podieľali na podvode.

o o o
Vanesse Mae môže byť lyžiarska suspendácia Vanessy Vanakornovej ukradnutá. Účasťou v Soči si naplnila svoj sen a asi len fantasta by predpokladal, že v lyžiarskej kariére chce špičková hudobníčka pokračovať.

Súťažnému lyžovaniu sa síce Vanessa zamlada venovala, ale nikdy sa na zjazdovkách nedostala na medzinárodnú úroveň. A hoci posledného pol roka pred olympiádou v záujme dobrej športovej prípravy a kvalifikácie na ZOH „obetovala“ viacero lukratívnych koncertov, na svahoch Červenej Poľany pôsobila ako exotka nielen výzorom, ale aj spôsobom jazdy.

V obrovskom slalome ZOH v Soči skončila Vanessa Vanakornová v ťažkých klimatických podmienkach na 67. mieste - posledná so stratou viac než 50 sekúnd na víťaznú Slovinku Tinu Mazeovú.

o o o

Športový podvod svetovej umeleckej hviezdy s doteraz veľmi pozitívnym imidžom a bez škandálov, akými sa často zviditeľňujú mnohé iné celebrity šoubiznisu, je veľmi zlou správou.

Ťažko možno predpokladať, že by Vanessa nevedela o manipulácii štvorice pretekov v Krvavci, v ktorých výsledkových listinách boli podľa vyšetrovania mnohé sfalšované fakty. Veď na štarte troch obrovských slalomov bolo len 8 - 20 pretekárok a v tých štvrtých - juniorských! – štartovalo dokonca len sedem pretekárok! Vanessa v nich mala o 14 rokov viac, než najstaršia z jej súperiek...

Neviem si predstaviť, že by manipuláciu a teda podvod Vanessa organizovala sama – za tým musel byť jej manažér. Ale fakt je, že prijala výsledok podvodu vo svoj prospech. To je v rozpore s akoukoľvek etikou, nielen športovou. Aj keď sa natíska otázka, komu zo súperiek tým ublížila. Čomu, to je jasné – kreditu športu aj svojmu menu. Ale svojim konaním aspoň neobrala žiadnu súperku o štart na olympiáde, čo je poľahčujúca okolnosť.

o o o

Priamo v Soči patrila pretekárke Vanesse Vanakornovej ešte väčšia pozornosť médií, verejnosti, aj samotných olympionikov, než najúspešnejšej zjazdárke týchto hier Mazeovej. Zažil som to ako tlačový atašé slovenskej výpravy zblízka a viem, o čom hovorím.

Z vlastného záujmu som zostal v hnusnom počasí v takzvanej mixzóne obrovského slalomu žien až do jej odjazdenia celkom na záver. Zostali tam aj takmer všetky televízne štáby a množstvo ďalších novinárov. V tom čase už všetky slovenské pretekárky boli dávno preč.

Vanessa sa po dojazde do cieľa v mixzóne pristavila pri každej mediálnej skupinke a rozhovory poskytovala dohromady hádam trištvrte hodiny. Mnohé z nich som sledoval zblízka a musím povedať, že mi to celé pripadalo ako vysoká škola sebaprezentácie v praxi.

Exotická a útlučká žena v cieľovom priestore všetkých jasne presvedčila, že sa vie na verejnosti skvele „predávať“ nielen v lesklých šatočkách s husličkami v rukách, ale aj v lyžiarskej kombinéze a s prilbou na hlave.

Keď odpovedala na otázku, zvyčajne stále hľadela priamo na toho, kto jej ju položil. Usmievala sa a aj gestami s ním v dobrom slova zmysle koketovala. Jednoducho každému novinárovi dávala najavo, aký je pre ňu dôležitý. Neodmietla hádam žiadnu otázku. Keď skončila s jednou skupinkou novinárov, trpezlivo pokročila k ďalšej. A potom zase k ďalšej. Podotýkam, že počasie bolo naozaj zlé a absolvovať túto procedúru po jazde, ktorá jej nepochybne dala poriadne zabrať, muselo byť  pre ňu veľmi namáhavé.

Vtedy som pochopil, prečo ju médiá a verejnosť tak milujú. Nielen preto, ako dobre vyzerá a s akým šarmom hrá na husliach, ale aj preto, ako ústretovo sa k médiám a k verejnosti správa.

o o o

Vanessu som viackrát videl aj v jedálni horskej olympijskej dediny v Červenej Poľane. Pravdepodobne najbohatšia spomedzi všetkých žien súťažiacich na ZOH v Soči sa na dlhší čas pred svojim jediným štartom ubytovala v dedine, v ktorej bývali lyžiari, snoubordisti, sánkari, skeletonisti aj bobisti z mnohých kútov sveta.

Dedine so skromným ubytovaním (tie ďalšie dve priamo v Soči, resp. pri biatlonovom a bežeckom areáli boli podstatne komfortnejšie) Vanessa Mae dala prednosť pred tými najluxusnejšími hotelmi, ktorých manažment by považoval za česť a obrovskú reklamu, keby sa u nich ubytovala.

Na prepravu z dediny na svah používala rovnaké mikrobusy ako ostatní členovia výprav. Bolo v nich neraz poriadne tesno.

Hoci by si mohla dovoliť toho najlepšieho kuchára, jedla rovnakú stravu ako my. A niekedy bola rovnako hladná ako ostatní športovci, pretože do jedálne prišla rovno zo svahu ešte v kombinéze.

Každú chvíľu čelila žiadosti o spoločnú fotografiu alebo o poskytnutie autogramu. Pokiaľ jej to časové možnosti čo len trochu umožnili, snažila sa vyhovieť každému. Vrátane mňa.

Podobne ako mnoho ostatných, aj ona menila s ľuďmi zo zahraničia olympijské odznaky. Bola v olympijskej dedine naozaj ako jedna z nás.

Za to všetko bola nielen mne ľudsky veľmi sympatická. Aj keď podvod na to vrhá veľký tieň.

o o o

Niektorí ľudia aj novinári u nás radi hovoria o viacerých slovenských športovcoch ako o „výletníkoch“, ktorí na olympiáde nemajú čo hľadať. Vždy som tvrdil, že keď si športovec čestne vybojuje štart na olympiáde, nikto nemá právo mu brániť, aby si naplnil svoj olympijský syn a nadobudol pod piatimi kruhmi zážitky na celý život, aké nemôže nadobudnúť nikde inde.

Odporúčam kritikom slovenských športovcov, že ak budú chcieť niekedy v budúcnosti hovoriť o niektorých našich olympionikoch ako o výletníkoch, nech si vždy najprv spomenú na Vanessu Vanakornovú alias Vanessu Mae. Tá sa na olympiádu v Soči dostala podvodom a bola na nej z výkonnostného pohľadu naozaj ako výletníčka.

To prvé vysvitlo až teraz, ale to druhé bolo dobre známe. A verejne to prakticky nikomu neprekážalo. Bola oslavovaná. Ako športovkyňa si však zaslúži rovnaký meter ako ostatní športovci. Bez ohľadu na to, že zároveň je zaslúžene celebrita šoubiznisu.

Šport je dovtedy športom, kým sa dodržiavajú pravidlá. Keď sa prestanú dodržiavať, je to fraška.
o o o

Napriek veľmi zlej správe o športovom podvode, z ktorého Vanessa profitovala postupom na olympiádu, vidím v celej jej kauze aj jednu trochu dobrú správu. Štart na olympiáde, priame dýchanie olympijskej atmosféry a život v olympijskej dedine sa ukázali ako mimoriadna motivácia nielen pre bežných športovcov, ale aj pre svetovú umeleckú megahviezdu s obrovskými príjmami, ktorá si inak môže dovoliť zážitky prístupné len obmedzenému počtu ľudí. Ľudsky pochopiteľne veľmi chcela súťažiť na olympiáde, aj keď výkonnostne na to objektívne nemala.

Je to jasný dôkaz nezmenšujúcej sa obrovskej prítažlivosti olympiád pre športovcov. Pre mňa aspoň niečo pozitívne v tejto fraške.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Mexiko ničí ďalšie zemetrasenie, má už 248 obetí

Zabíjali padajúce budovy, medzi obeťami sú aj deti.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?